Ukrajina potrebuje našu pomoc! Ako môžete pomôcť? Prinášame vám stručný prehľad organizácií, ktoré svojou činnosťou pomáhajú ľuďom z Ukrajiny. Pomôcť môžete finančne alebo materiálne.

Finančná pomoc

Viaceré organizácie na Slovensku spustili finančnú zbierku na pomoc obetiam vojny. Vybrané peniaze smerujú na zabezpečenie humanitárnej pomoci Ukrajine.

Magna

Humanitárna organizácia Magna koordinuje pomoc do zdravotného zariadenia Schastia, ktoré bolo napadnuté. Magna zásobuje Ukrajinu liekmi a zdravotníckym materiálom, s nákupom môžete pomôcť aj vy. Prispieť môžete SMS správou v hodnote desať eur v tvare MAGNA na číslo 836.

https://www.magna.org/en/

Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi

Finančná zbierka pre obyvateľov diecéz v núdzi v regiónoch Charkova, Záporožia, Donecku, Odesy a na Kryme. Kňazi a rehoľné sestry pomáhajú ľuďom v núdzi vo svojich farnostiach po celej Ukrajine a teraz potrebujú vašu pomoc. Za finančné prostriedky bude zabezpečené jedlo, voda a zdravotná starostlivosť obetiam vojny.

https://acn-slovensko.darujme.sk/ukrajina-fd278

Človek v ohrození

Mimovládna nezisková organizácia Človek v ohrození už na Ukrajinu poslala prvých 20 000 eur. Táto suma však rozhodne nestačí. Finančný dar môžete darovať priamo na ich webe. Za vyzbierané peniaze bude zabezpečená pitná voda, jedno, bezpečné ubytovanie, psychosociálna podpora a ďalšie náklady na humanitárne potreby.

https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc/pomoc-na-ukrajine-kontakty-a-informacie/

Integra

Nadácia Integra pôsobí na Slovensku aj Poľsku. Zatiaľ sa im podarilo zriadiť dočasné útočisko blízko Kyjeva pre ľudí v pohybe. V Poľsku začali zabezpečovať ubytovanie a stravu v spolupráci s Mission to the Poland. Na Slovensku s partnermi z cirkví a neziskových organizácií hľadajú ďalšie možnosti pre pomoc ľudí z Ukrajiny. Pomôžte im pomáhať aj vy.

https://integra.sk/prispiet/?program=51e79525-c8d9-43a8-a2c7-ba0087732505

Kto pomôže Ukrajine

Až tridsať mimovládnych organizácií sa spojilo vo výzve #ktopomozeukrajine. Celú výzvu spustilo Donio n. f., ktoré za vyzbierané peniaze zabezpečí napríklad potravinové a hygienické balíčky, či zdravotnícke potreby. Okrem finančnej zbierky môžete poskytnúť ľuďom z Ukrajiny aj ubytovanie. Cez tento formulár, sa môžete prihlásiť do zoznamu ľudí ochotných poskytnúť strechu nad hlavou ľuďom v núdzi utekajúcim z Ukrajiny.

Celú výzvu nájdete tu: https://www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine

Samozrejme, možností ako finančne podporiť ľudí na Ukrajine je omnoho viac. Sledujte dianie na sociálnych sieťach, kde neustále pribúdajú nové výzvy.

Materiálna zbierka

Aj materiálna pomoc sa ráta. Na hraniciach s Ukrajinou potrebujú najmä zdravotnícky materiál (obväzy, lekárničky, rukavice, lieky), hygienické prostriedky, spacáky, posteľnú bielizeň, vankúše, osušky, deky alebo trvanlivé potraviny.

Tieto neziskové organizácie pripravujú materiálnu zbierku na pomoc Ukrajine:

Sme Spolu, o.z. - zbierku organizujú v Bratislave, Banskej Bystrici, Krompachoch a Rakúsku https://smespolu.org/aktivity/pomoc-obetiam-vojny-na-ukrajine/

Slovenská Katolícka Charita - zbierku organizujú v Spišskej Novej Vsi, Prešove, Žiline, Košiciach, Trnave, Nitre, Rožňave, Bratislave a Banskej Bystrici.
https://www.charita.sk/ukrajina-materialna-a-potravinova-zbierka/
Pomôcť môžete aj finančne: https://charita.darujme.sk/ukrajina

Misia - Osobnosti kuriermi - Bratislava - Petržalka
https://www.petrzalka.sk/2022-02-25-materialna-zbierka-pre-ukrajinu-v-sobotu-od-1000-do-1800/

Organizácií a ľudí, ktorí sa snažia materiálne pomôcť je naozaj veľa. Skúste sledovať svoje okolie a najmä výzvy na sociálnych sieťach, ktoré informujú o aktuálnych dátumoch a miestach, v ktorých zbierky prebiehaj.